Кафедри факультету УПП

Історія створення кафедри

Останнє оновлення: Неділя, 01 березня 2020, 16:18

Кафедра охорони праці та навколишнього середовища була заснована одночасно з утворенням Інституту інженерів залізничного транспорту ім. С. М.Кірова як кафедра хімії 23 березня 1930 року. Першим завідуючим кафедри хімії став доцент Ліпатов А.В. Пізніше кафедру очолив професор Андрєасов Л.М.

У 1937 році до кафедри приєдналася багатогалузева лабораторія Харківської філії Московського інституту матеріалів та металів НК ШС, що була створена раніше, у 1924 році. На той час у складі кафедри працювало біля 50 співробітників. Співробітники кафедри займалися проблемами контролю якості вугілля всіх шахт Донбасу: вивчали його склад, плавкість золи, аналізували мастила, метали, силікати та  воду.

Під час Великої Вітчизняної війни інститут евакуювали до Узбекістану, в м. Ташкент. У 1943 році, під час перебування інституту залізничного транспорту в Ташкенті кафедру очолив відомий вчений, доктор технічних наук, професор Радвінський М.Б.

У 1971 році кафедру хімії очолив доктор технічних наук, професор Сафіулін Н.Ш., під керівництвом якого співробітники кафедри за період до 1980 року виконали більше 100 науково-дослідних робіт та отримали 16 авторських свідоцтв. Макет дослідно-промислової установки з очищення стічних вод отримав у 1977 році бронзову медаль на Всесоюзній виставці досягнень народного господарства в Москві.

В 1972 році на базі кафедр «Хімія» і «Транспортні сполучення і техніка безпеки» була створена кафедра «Охорона праці». Першим завідувачем кафедри був Ігнатьєв Олександр Федорович, кандидат технічних наук, професор, ректор ХІІТу. В 1990 році була змінена назва кафедри на «Охорона праці та навколишнього середовища». З 1972 і до 1983 року кафедру очолював кандидат технічних наук, доцент Каленіченко Л.М.: спеціаліст в галузі будівництва залізниць.

В період 1983 - 2006 роки кафедру очолював доктор технічних наук, професор Шапка О.В.: спеціаліст в галузі хімічної технології та екології, автор більше 140 наукових праць, 3 монографій, 2 підручників, має 4 винаходи і один патент; керував аспірантурою із спеціальності 05.17.01-технологія неорганічних речовин.

З вересня 2006 року і до червня 2016 року кафедру очолював доктор технічних наук, професор Ворожбіян Михайло Іванович: автор більше 250 наукових праць, з них 2 підручники, 3 навчальних посібника, 14 патентів; керував аспірантурою із спеціальності 05.17.01-технологія неорганічних речовин.

З вересня 2016 року кафедру очолює Костиркін Олег Володимирович, кандидат технічних наук, доцент. Автор 140 публікацій, з них понад 90 наукових, має 2 патенти (авторські свідоцтва). Працює на кафедрі охорони праці та навколишнього середовища з 1993 року, з 1997 і до 2003 року - на посаді заступника декана факультету Управління процесами перевезень, з 2015 року вступив до докторантури Українського державного університету залізничного транспорту. Напрямком наукової діяльності є питання дослідження впливу оксидів ВаО, CoO, Fe2O3 , Al2O3. у складі композиційних матеріалів на їх захисні властивості від електромагнітного випромінювання та створення нових захисних композиційних матеріалів на базі цих оксидів; питання цивільного захисту та надзвичайних ситуацій на залізниці. Основні навчальні дисципліни, які викладає:Цивільний захист та охорона праці в галузі. Хімія, Основи екології, Цивільний захист,